Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy w Łysomicach

Wyszukiwarka

Odnośniki

Newsletter

Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje na temat Biuletynu? Zapisz się!

Kalendarium

« poprzedni miesiącwrzesień 2023» następny miesiąc
PnWtŚrCzwPtSobNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Przejdź do: www.lysomice.pl

Treść strony

Zmiana godzin udzielania pomocy prawnej

Informujemy, iż nieodpłatna pomoc prawna w ramach ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej (Dz. U. z 2015 roku, poz. 1255 ze zm.), której celem jest zapewnienie obywatelom równego dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym, w dniu 27 września 2023 r. będzie udzielana wyjątkowo w godzinach od 11:00 do 15:00. Miejsce udzielania porad pozostaje bez zmian.

Piotr Kowal
Wójt Gminy Łysomice

Metryka

  • opublikował: Patryk Rybacki
    data publikacji: 2023-09-26 08:58

Nieodpłatna pomoc prawna jest obsługiwana stacjonarnie
w budynku Urzędu Gminy Łysomice,
ul. Warszawska 8, 87-148 Łysomice,
II piętro - pok. nr 21

Punkt prowadzony przez Adwokatów:

  • Wtorek 10:00-14:00 - BARBARA GRADOWSKA-KOPROWSKA - adwokat/mediator,
  • Środa   10:00-14:00 - JOLANTA KLONOWSKA - adwokat,

Metryka

  • opublikował: Patryk Rybacki
    data publikacji: 2021-07-26 14:05

Dla kogo darmowa pomoc prawna?

Od początku 2019 roku z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego może skorzystać każda osoba, której nie stać na uzyskanie odpłatnej porady – warunkiem uzyskania nieodpłatnej pomocy jest złożenie stosownego oświadczenia.

Porady co do zasady udzielane są podczas osobistej wizyty w punkcie. Jednakże osoby, które ze względu na niepełnosprawność ruchową nie są w stanie przybyć do punktu oraz osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się mogą uzyskać nieodpłatne porady również za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (telefon, internet), przez zorganizowanie wizyty w miejscu wyposażonym w urządzenie ułatwiające porozumiewanie się lub w miejscu, w którym zapewnia się możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego. W szczególnych sytuacjach możliwe jest zorganizowanie wizyty w miejscu zamieszkania. Wniosek o umożliwienie udzielenia porady poza lokalem należy złożyć do Starosty Toruńskiego uzasadniając swoją sytuację. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o braku możliwości poniesienia kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie, mediacja i edukacja prawna - na czym to polega?

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

  1. poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub
  2. wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
  3. sporządzenie projektu pisma w wyżej wymienionych sprawach (punkt 1 i 2), z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub
  4. nieodpłatną mediację (w 2019 roku fakultatywnie, a od 2020 roku obligatoryjnie), lub
  5. sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Poradnictwo obywatelskie od 2019 roku zaczęto wprowadzać stopniowo, w coraz większej liczbie punktów w kraju tak, aby docelowo było świadczone w wymiarze jednej czwartej wszystkich dyżurów w każdym powiecie.
Poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu. W zakres poradnictwa obywatelskiego może wchodzić również nieodpłatna mediacja.

Nieodpłatna mediacja w roku 2019 była świadczona w wybranych lokalizacjach, natomiast od roku 2020 jest już dostępna w każdym punkcie. Nieodpłatna mediacja może być prowadzona pomiędzy stronami dążącymi do polubownego rozwiązania sporu. Stroną inicjującą przeprowadzenie nieodpłatnej mediacji może być wyłącznie osoba uprawniona. Nieodpłatną mediację prowadzi mediator.

Edukacja prawna, to zgodnie z ustawą działania zmierzające do zwiększenia świadomości prawnej społeczeństwa.
Od dnia 1 stycznia 2019 roku zadania te są realizowane przez organizacje pozarządowe w ramach umowy na prowadzenie punktu poradniczego. Jednocześnie (niezależnie od działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe) również inne organy administracji publicznej, realizując pozostające w ich właściwości zadania z zakresu edukacji prawnej społeczeństwa, mają możliwość podejmowania działań edukacyjnych, czego przykładem jest prowadzenie edukacji prawnej skierowanej do młodzieży. Ministerstwo Sprawiedliwości na swojej stronie opublikowało podręczniki, w których rodzina Poprawnych i ich błyskotliwy pies Paragraf starają się ułatwić czytelnikom zrozumienie przepisów prawa z którymi spotykają się w codziennym życiu:
"Przychodzi uczeń do prawnika – część dla młodzieży gimnazjalnej"
"Przychodzi uczeń do prawnika – część dla młodzieży licealnej”

drukuj (Dla kogo darmowa pomoc prawna?)

Metryka

  • opublikował: Patryk Rybacki
    data publikacji: 2021-07-26 14:07

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 34891
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2023-09-26 08:58:48